Spýtajte sa svojich detí!

Autor: Detský čin roka | 6.11.2019 o 7:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  307x

Vyšla brožúrka! Výber uskutočnila komisia v zložení PaedDr.Mária Tekelová, Prof.PhDr.Erich Mistrík, Mgr.Halka Marčeková, Patrícia Jariabková, Ľubica Zelizňáková, Arnold Kiss a koordinátorka projektu Saša Broadhurst-Petrovická.  

Už je to nejaký ten piatok, čo boli do škôl po celom Slovensku rozposlané brožúrky s príbehmi. Aby si ich deti s učiteľmi mohli prečítať a hovoriť o nich. Diskutovať. Zobrať si príklad. Inšpirovať sa. Lebo deti používajú imitačné učenie. Proste a jednoducho nasledujú, čo vidia. Takže cieľom brožúrky je, aby si deti uvedomili svoju hodnotu, rozvinuli empatiu a všímavosť, dodať im odvahu konať a hlavne ukázať, že pomáhať má význam. Dalo by sa povedať, že sa jedná o netradičnú formu etickej výchovy.

Každý rok je projekt Detský čin roka v niečom odlišný. Príbehy detí často reflektujú aktiálne dianie na Slovensku. Príbehy z vidieka a menších miest poukázali na silné medzigeneračné putá medzi členmi rodiny. Narastá počet školských kolektívov s integráciou zdravých a postihnutých detí. Dá sa pozorovať, že deti vedia rozumne použiť nové technológie či sociálne siete pre dobrú vec.

Takisto majú deti možnosť zapojiť sa do detskej poroty. Hlasovanie prebieha v mesiacoch október a november. Detskú porotu si sami organizátori cenia ako najdôležitejšiu súčasť projektu. Ale pozor! Projekt nie je primárne robený ako súťaž, ide o možnosť zamerať detskú pozornosť k pozitívnym hodnotám. V roku 2018 sa do hlasovania zapojilo 40 477 detí. V roku 2019 by v tejto obrovskej detskej porote mohlo byť aj vaše dieťa. Každý jeden žiak môže dať svoj hlas jednému skutku, ktorý považuje za najcennejší v každej zo 7 kategórií. Hlasy rozhodnú, kto získa ocenenie Detský čin roka 2019 na slávnostnom vyhodnotení v mesiaci december.

Tak sa spýtajte. Spýtajte sa detí, či dostali do školy brožúrku Detský čin. Spýtajte sa, či ich učitelia pracujú s touto brožúrkou. Spýtajte sa svojich detí. Pretože deti sú rovnako hodnotné a cenné bytosti ako my dospelí.

P.S. Ani my dospelí neobídeme nakrátko. Náš názor môžeme vyjadriť v ankete na portáli ĽudiaĽuďom.sk alebo cez webovú stránku DetskyCin.LudiaLudom.sk

Eva Melich

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikas: Stojím za ústavom na kontrolu liečiv. Ani ja by som Sputnik zatiaľ nepovolil

Hlavný hygienik zažíva aj útoky od ľudí. Tvrdí, že frustráciu z pandémie chápe.

Dobré ráno

Dobré ráno: Koniec konšpirácií, Lučanský spáchal samovraždu

Čo hovorí správa špeciálnej komisie?

Komentár Zuzany Kepplovej

Koalícia urazených zúfalcov sa hlási

Túto vládu utrápia.


Už ste čítali?