Spýtajte sa svojich detí!

Autor: Detský čin roka | 6.11.2019 o 7:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  269x

Vyšla brožúrka! Výber uskutočnila komisia v zložení PaedDr.Mária Tekelová, Prof.PhDr.Erich Mistrík, Mgr.Halka Marčeková, Patrícia Jariabková, Ľubica Zelizňáková, Arnold Kiss a koordinátorka projektu Saša Broadhurst-Petrovická.  

Už je to nejaký ten piatok, čo boli do škôl po celom Slovensku rozposlané brožúrky s príbehmi. Aby si ich deti s učiteľmi mohli prečítať a hovoriť o nich. Diskutovať. Zobrať si príklad. Inšpirovať sa. Lebo deti používajú imitačné učenie. Proste a jednoducho nasledujú, čo vidia. Takže cieľom brožúrky je, aby si deti uvedomili svoju hodnotu, rozvinuli empatiu a všímavosť, dodať im odvahu konať a hlavne ukázať, že pomáhať má význam. Dalo by sa povedať, že sa jedná o netradičnú formu etickej výchovy.

Každý rok je projekt Detský čin roka v niečom odlišný. Príbehy detí často reflektujú aktiálne dianie na Slovensku. Príbehy z vidieka a menších miest poukázali na silné medzigeneračné putá medzi členmi rodiny. Narastá počet školských kolektívov s integráciou zdravých a postihnutých detí. Dá sa pozorovať, že deti vedia rozumne použiť nové technológie či sociálne siete pre dobrú vec.

Takisto majú deti možnosť zapojiť sa do detskej poroty. Hlasovanie prebieha v mesiacoch október a november. Detskú porotu si sami organizátori cenia ako najdôležitejšiu súčasť projektu. Ale pozor! Projekt nie je primárne robený ako súťaž, ide o možnosť zamerať detskú pozornosť k pozitívnym hodnotám. V roku 2018 sa do hlasovania zapojilo 40 477 detí. V roku 2019 by v tejto obrovskej detskej porote mohlo byť aj vaše dieťa. Každý jeden žiak môže dať svoj hlas jednému skutku, ktorý považuje za najcennejší v každej zo 7 kategórií. Hlasy rozhodnú, kto získa ocenenie Detský čin roka 2019 na slávnostnom vyhodnotení v mesiaci december.

Tak sa spýtajte. Spýtajte sa detí, či dostali do školy brožúrku Detský čin. Spýtajte sa, či ich učitelia pracujú s touto brožúrkou. Spýtajte sa svojich detí. Pretože deti sú rovnako hodnotné a cenné bytosti ako my dospelí.

P.S. Ani my dospelí neobídeme nakrátko. Náš názor môžeme vyjadriť v ankete na portáli ĽudiaĽuďom.sk alebo cez webovú stránku DetskyCin.LudiaLudom.sk

Eva Melich

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.


Už ste čítali?