Prosím, skúsme to bez smetí na chodníkoch

Autor: Detský čin roka | 12.9.2018 o 8:00 | (upravené 12.9.2018 o 10:32) Karma článku: 1,04 | Prečítané:  289x

Prepáčte mi, ja tomu naozaj nerozumiem. Dvíha mi to tlak do nebies. Nepotrebujem ani pravé talianske ristreto a hneď som vo švugnu. Obaly z keksíkov, plastové fľašky, letáky, hocičo od hocikoho na chodníku. 

Nerozumiem ako niekto bezhľadne zahodí smeti na zem. “Smeti patria do koša, nehádžu sa na zem, všetko sa vždy odnáša sem a sem a sem …,” vyspevuje si môj trojročný syn pri pohľade na neporiadok na chodníku. Čo mu mám na to povedať, som bezradná. Doma vidí ako dávame tie smeti naozaj “sem a sem a sem” - papier, plast, komunálny odpad a vonku ako by pravidlá pre mnohých neplatili. Nerozumie tomu, chce ich všetky zbierať a odniesť tam, kam patria. No to by sme nikam neprišli načas. Dokonca som presvedčená, že kým by sme to vyzbierali, neprišli by sme nikam. Áno, takto tu medzi sebou v hlavnom meste žijeme. S bordelom na chodníku, okolo ktorého prejdeme s mobilom na uchu, kariérnym egoistickým nevšímavým krokom. 

Nerozumiem, ako sa pneumatiky, staré motorky, nepotrebné wc misy či iné “haraburdy” ocitnú pri potoku za dedinou. Ako niekto jednoducho odsťahuje svoj neporiadok do obývačky prírody. 

„Na jar tohto roku som začal so spolužiakmi a pani učiteľkou robiť rozbor vody v miestnej rieke Ida. Prečo? Monitorovať čistotu vody v rieke sme sa rozhodli preto, lebo počas našich výletov sme videli menšie i väčšie „čierne“ skládky rôzneho druhu odpadu, “ píše šiestak Marcel z obce Malá Ida pri Košiciach. 

Spolu zo spolužiakmi urobili rozbor vody, zisťovali jej čistotu, učili sa o mikroorganizmoch, ktoré v nej žijú, a takisto aj o rastlinách, ktoré rastú popri rieke. Skládky spoločnými silami odstránili.

Nerozumiem tomu, prepáčte, naozaj nie. Chce sa mi kričať z toho “aha” efektu. Deti to vedia, prirodzene to cítia. Nechcú žiť s odpadom, nechcú sa na to pozerať. Chcú s tým niečo robiť a my dospelí im to úspešne kazíme. Hádžeme im smeti pod nohy a oni sa čudujú. Ako je to vôbec možné, veď v knižkách, v pesničkách, v každej detskej relácii sa spomína, že smeti patria do koša! Dospelí to už nevedia? 

Pomôžte mi - ako mám môjmu Šimonovi vysvetliť, že to tak naozaj je? Viete čo, radšej nič nehovorte. Separujte svoj vlastný odpad a snažte sa ho produkovať o trochu menej ako ste zvyknutí. Veď ako malých to rodičia a učitelia učili aj nás. Ja začínam tiež. Starká mi už zo starých záclon šije vrecúška na potraviny. 

 

Martina Karmanová 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?